Wykonanie blokady nerwu

Wykonanie blokady nerwu kulszowego (dostęp przedni158). Stosuje się u chorych, którym trudno zmienić pozycję z leżącej na wznak, a którzy wymagają zabiegu w okolicy stopy i dolnej części podudzia. Blokadę nerwu kulszowego można wykonywać łącznie z blokadami innych nerwów kończyny dolnej. Igłę wkłuwa się pomiędzy mięsień krawiecki, pozostawiając go z boku, a mięsień prosty uda – przyśrodkowo, do momentu gdy jej koniec znajdzie się w pobliżu nerwu, poniżej krętarza mniejszego.

Opis dostępu bocznego w ułożeniu chorego na wznak można znaleźć w pracy K. Ichiy- anagi, Anesthesiology, 1959, 20, 601. Wykonanie blokady nerwu kroczowego. Odgałęzienie kroczowe nerwu sromowego unerwia skórę przedniej części krocza, ku przodowi od odbytu. Chorego układa się w pozycji ginekologicznej i wykonuje analgezję skóry obustronnie, nieco przyśrodkowo od guzów kulszowych. Igłę wkłuwa się na głębokość 2,5 cm, następnie wstrzykuje się 10-15 ml 2% lignokainy po każdej stronie.

Blokadę nerwu biodrowo-pachwinowego można wykonać w miejscu jego przebiegu nad ścięgnem mięśnia przywodziciela długiego, w pobliżu kości łonowej. Obszar analgezji obejmuje spojenie łonowe i jego najbliższą okolicę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>