WYBÓR ANALGEZJI RDZENIOWEJ – PODPAJĘCZYNÓWKOWEJ I ZEWNĄTRZOPONOWEJ

Zalety. Pozwala ona oszczędzić podawania dobrze zbudowanym i silnym pacjentom olbrzymich dawek środków zwiotczających, nie wymaga prowadzenia oddechu kontrolowanego, jest tanim sposobem analgezji, idealna dla chorych, którzy chcą zachować świadomość podczas zabiegu. Zmniejsza ryzyko wymiotów i aspiracji treści pokarmowej do płuc u chorych z pełnym żołądkiem. Zwiotczenie mięśni brzucha, obkurczenie jelit oraz własny oddech chorego ułatwiają pracę chirurgowi. Pacjent nie musi być intubowany, unika się więc kaszlu związanego z ekstubacją. Daje minimalne zmiany w biochemizmie ustroju i wczesny powrót perystaltyki jelit. Eliminuje ryzyko wybuchu. Zmniejsza krwawienie z rany operacyjnej. Daje stopniowy powrót ciśnienia krwi do wartości normalnych. Z momentem wprowadzenia środków zwiotczających ograniczyły się wskazania do analgezji rdzeniowej, jest ona jednak ciągle metodą godną polecenia, która przeszła próbę czasu. Można ją wykorzystać do uzyskania kontrolowanego podciśnienia, co zmniejsza krwawienie podczas operacji.

Niedogodności. Prowadząc do spadku ciśnienia bardziej obciąża układ krążenia niż anestezja. Część chorych nie wyraża zgody na jej zastosowanie. Może wywoływać bóle głowy w okresie pooperacyjnym (po blokadzie podpajęczynówkowej). Nie zmniejsza częstości płucnych powikłań pooperacyjnych. Wykonanie blokady może być czasochłonne.

Wskazania. Różnią się znacznie w zależności od upodobania poszczególnych anestezjologów i chirurgów. Sposób analgezji szczególnie polecany u dobrze zbudowanych, silnych osób. Pomocna u chorych z ostrym zapaleniem oskrzeli, czynną gruźlicą płuc i rozstrzeniami oskrzeli, ponieważ zapobiega tzw. podrażnieniu płuc, które ciągle błędnie się przypisuje wziewnym środkom anestetycznym, nawet bezbłędnie stosowanym. U chorych z miastenią oraz chorobami mięśni, gdzie konieczne jest unikanie podawania środków zwiotczających i głębokiej anestezji. W chorobach nerek, wątroby, cukrzycy, ponieważ nie wpływa na parametry biochemiczne. W nagłych przypadkach, u chorych z pełnym żołądkiem, wliczając tu zabiegi położnicze, bezpieczniej jest nieraz zastosować analgezję rdzeniową niż anestezję (nie zawsze udaje się opróżnić żołądek za pomocą sondy).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>