Usunięcie chirurgiczne pojedynczej torbieli

Usunięcie chirurgiczne pojedynczej torbieli w całości jest jednoznaczne z wyleczeniem. Jednak obecnie, zwłaszcza gdy nastąpił przypadkowy wyciek zawartości torbieli lub gdy są one mnogie, wspomaga się to leczenie podawaniem mebendazolu lub jego pochodnej – fluoromebendazolu w odpowiednich dawkach i czasie. Ten silny lek przeciwczerwiowy wybiórczo blokuje pobieranie i zużywanie przez pasożyta glukozy z otoczenia, powodując jego zamieranie. W przypadkach uogólnionej bąblowicy, gdy nie wchodzi w rachubę leczenie operacyjne, podawanie mebendazolu jest leczeniom z wyboru (3, 4).

Istnieją dwa rodzaje bąblowca: jednokomorowy (uniloculare), opisany powyżej i wielokomorowy (multiloculare). Bąblowiec wielokomorowy zdarza się rzadziej, ma charakter inwazyjny i naciekający, atakuje w 90% wątrobę i daje odlegle przerzuty.

Oba rodzaje występują endemicznie w krajach o dużej hodowli bydła i owiec, jak płd.-wsch. Europa, Azja, Afryka. W Polsce pojawiają się sporadycznie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>