POZYCJA CHOREGO PODCZAS WSTRZYKIWANIA ŚRODKA ANALGETYCZNEGO

d) dyfuzji, stopniowego wyrównywania się ciśnień osmotycznych – zjawisko nie mające praktycznego znaczenia. Czynniki wpływające na wysokość analgezji w blokadzie podpajęczynówkowej:

-1. POZYCJA CHOREGO PODCZAS WSTRZYKIWANIA ŚRODKA ANALGETYCZNEGO. Siedząca: roztwory hiperbaryczne opadają w dół, hipobaryczne unoszą się do góry. Pozycja na boku: przy powolnym wstrzyknięciu i utrzymaniu chorego na boku do momentu związania się środka analgetycznego z tkanką nerwową uzyskuje się analgezję bardziej nasiloną po jednej stronie. Zwykle następuje stopniowe przechodzenie analgezji również na drugą stronę.

-2. WYBÓR PRZESTRZENI MIĘDZYKRĘGOWEJ. Im wyższa przestrzeń międzykręgo- wa zostanie nakłuta, tym wyższy będzie poziom analgezji, zakładając, że inne czynniki pozostają bez wpływu. Dobrą zasadą jest wybór przestrzeni L2_3 do zabiegów w górnej części jamy brzusznej L3_4 do zabiegów w dolnej części jamy brzusznej i na kończynach dolnych. U bardzo wysokich osobników dobre efekty osiąga się wybierając o jedną przestrzeń wyżej, a u bardzo niskich – jedną niżej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>