Nerw odbytniczo-krzyżowy

Wykonanie blokady nerwu udowego. Wykonuje się analgezję skóry na jeden palec w bok od tętnicy udowej, tuż poniżej więzadła pachwinowego. Igłę wkłuwa się na głębokość 3-4 cm, tak aby przewodziła tętnienie tętnicy udowej. Następnie wstrzykuje się 20 ml 2% lignokainy. Nerw biegnie pod powięzią głęboką.

Blokada nerwu kulszowego i udowego umożliwia wykonywanie zabiegów na podudziu i stopie od poziomu położonego 5 cm poniżej rzepki150. W zabiegach w okolicy stawu kolanowego i powyżej należy wykonać dodatkowo blokadę nerwu skórnego bocznego uda i nerwu zasłonowego. Blokada nerwu zasłonowego jest technicznie trudna. Manipulacje na dolnym odcinku kości udowej można przeprowadzić w blokadzie nerwu kulszowego i udowego.

Nerw mięśnia czworobocznego uda151. Odgałęzienie nerwu udowego unerwiające staw biodrowy. Do blokady tego nerwu chorego układa się na brzuchu z nogą zrolowaną na zewnątrz. Za pomocą dermografu wykreśla się linię łączącą kolec biodrowy tylny górny i staw krzyżowo-ogonowy. Zaznacza się punkt odcinający V3 dolną linii. Wykonuje się analgezję skóry w punkcie położonym 5 cm do tyłu od krętarza większego i na poziomie dolnego brzegu kości krzyżowej. Następnie wkłuwa się 14-centymetrową igłę pod kątem 45° do poziomu, kierując jej koniec do uprzednio zaznaczonego punktu i zagłębia aż do momentu, w którym natrafi ona na kość. Igłę wkłuwa się dośrodkowo na dalsze 1-2 cm, wstrzykując 20 ml roztworu analgetycznego wzdłuż płaskiej powierzchni kości kulszowej. Powyższa blokada stanowi skuteczny sposób zwalczania bólów stawu biodrowego oraz umożliwia oszczędzającą fizykoterapię chorym z zesztywniającym zapaleniem tego stawu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>