Nakłucie w pozycji siedzącej

Jeżeli igła natrafia na korzeń ogona końskiego, powoduje uczucie bólu, najczęściej w nodze. Nie prowadzi to zwykle do żadnych szkodliwych następstw. Ból utrzymujący się również podczas wstrzykiwania leku nakazuje nieznaczną zmianę położenia igły. Uczucie bólu świadczy, że koniec igły znajduje się w kanale kręgowym i że przebiła ona wiązadło żółte. Nieudane nakłucie w jednej przestrzeni międzykręgowej można powtórzyć w sąsiedniej przestrzeni.

Nakłucie w pozycji siedzącej. Wielu anestezjologów uważa je za łatwiejsze do wykonania niż nakłucie w pozycji bocznej. Chory siedzi w poprzek stołu, z nogami opartymi wygodnie na stołku. Kręgosłup powinien być wygięty, broda przywiedziona do mostka. Dąży się do wygięcia samego kręgosłupa, a nie do zgięcia bioder. Dogodna pozycja do wykonania blokady korzeni krzyżowych przy użyciu ciężkiego roztworu środka analgetycznego, chociaż z równym powodzeniem blokadę tę można wykonywać w pozycji bocznej zakładając, że dolny odcinek stołu pochylony jest ku dołowi, a chory po usunięciu igły ułożony na plecach.

Po wykonaniu analgezji skórę w okolicy wkłucia wystarczy dotknąć gazikiem z płynem antyseptycznym. Nie obserwuje się w miejscu wkłucia zakażeń skóry i tkanki podskórnej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>