Blokada nerwu odpiszczelowego

Blokada nerwu odpiszczelowego. Jest on końcowym odgałęzieniem nerwu udowego i po wyjściu spod mięśnia krawieckiego biegnie podskórnie po przyśrodkowej stronie stawu kolanowego. Dalej przebiega do kostki przyśrodkowej wraz z żyłą odpiszczelową. Blokadę wykonuje się przez podskórne wstrzyknięcie 10-15 ml roztworu analgetyku w bliskim sąsiedztwie żyły odpiszczelowej, w punkcie jej przebiegu tuż poniżej stawu kolanowego. Należy bacznie uważać, aby roztwór nie został podany dożylnie.

Wykonanie blokady nerwu skórnego bocznego uda. Po analgezji skóry w punkcie oddalonym na szerokość 1 palca do dołu i przyśrodkowo od kolca biodrowego przedniego górnego wkluwa się igłę prostopadle do powierzchni skóry, wstrzykując 1% roztwór lignokainy do tkanek między skórą a kością biodrową oraz wzdłuż grzebienia kości biodrowej na szerokość 2 palców do wewnątrz od kolca przedniego górnego. Podaje się 10-15 ml roztworu analgetyku. Nerw położony jest pod powięzią szeroką uda.

W połączeniu z blokadą nerwu udowego daje to analgezję wystarczającą do pobierania przeszczepów skórnych z przedniej powierzchni uda. Przeszczepy skórne również można pobierać znieczulając nasiękowo skórę i tkankę podskórną.

One comment to Blokada nerwu odpiszczelowego

  • LEchu  says:

    Bardzo czesta kontuzja wsrod pilkarzy niestety!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>