BADANIE KLINICZNE

Badanie dziecka cierpiącego z powodu wady wrodzonej serca niczym się nie różni od badania dzieci w innych stanach chorobowych poza tym, że wymaga dużego doświadczenia ze strony lekarza, starannej obserwacji i zastosowania poza rutynowym badaniem elektrokardiograficznym swoistych badań: echokardiograficznych, dopplerowskich, ultrasonografii, reograficznych, impedancyjnych i cewnikowania serca.

PODSTAWOWE BADANIE DZIECKA. Badanie dziecka powinno odbywać się w jasno oświetlonym, dobrze ogrzanym pokoju, przy matce zapewniającej dziecku atmosferę bezpieczeństwa. Dziecko powinno być rozebrane całkowicie i jeżeli jest pacjentem chodzącym, powinno być zbadane nie tylko na siedząco bądź leżąco, ale i na stojąco, obejrzane dokładnie z przodu i z tyłu oraz w czasie chodzenia.

Nadmierna specjalizacja, pośpiech, niedostateczne poczucie odpowiedzialności lekarzy doprowadziły do tego, że nawet pierwsze badanie dziecka ogranicza się do opukania i osłuchania serca oraz ewentualnego zmierzenia ciśnienia krwi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>