BĄBLOWIEC

Bąblowiec jest postacią larwalną tasiemca bąblowcowego (lamia echinococcus) i rozwija się w gospodarzach pośrednich, jakimi są bydło i owce. Tasiemiec bąblowcowy jako dojrzały robak, długości do 6 mm, żyje w jelicie gospodarza bezpośredniego, którym jest pies, wilk i psowate. Jaja tasiemca wydalane z kalem tych zwierząt zakażają trawę i wraz z nią przechodzą do przewodu pokarmowego trawożernych. Otoczka chitynowa jaj rozpuszcza się w żołądku i dwunastnicy, uwolnione embriony przechodzą przez ścianę jelita do układu wrotnego lub chłonnego. W większości zostają zatrzymane w drobnych naczyniach krwionośnych wątroby (60-80%) i płuc (10-20%), pozostałe przedostają się do krążenia dużego, a tym samym do ośrodkowego układu nerwowego, śledziony i innych narządów, kości, węzłów. W miejscu zatrzymania przekształcają się w larwy w kształcie torbieli, powoli rosną osiągając po kilku miesiącach średnicę 5 mm, dochodząc po wielu latach do 20 cm. Cykl życiowy bąblowca kończy się po śmierci gospodarza pośredniego: larwy zjedzone wraz z wnętrznościami przez gospodarza bezpośredniego dojrzewają w jego układzie pokarmowym w tasiemca bąblowcowego (4, 26, 48).

Człowiek zakaża się jajami tasiemca pośrednio przez jamę ustną – woda, owoce, jarzyny zanieczyszczone jajami, lub bezpośrednio przez kontakt z zakażonym psem (ryc. 4-27).

Torbiel bąblowca składa się z trzech warstw. Warstwa wewnętrzna, rozrodcza – perycysta i środkowa – ektocysta, ochronna z bezkomórlcową blaszkowatą strukturą są wytwarzane przez pasożyta. Trzecia warstwa zewnętrzna, pochodzi od gospodarza, utworzona jest z tkanki łącznej bogato unaczynionej z komórkami olbrzymimi i lcwasochłonnymi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>