ANALGEZJA RDZENIOWA W CHIRURGII KLATKI PIERSIOWEJ

Sposób prawie nie stosowany w zabiegach torakochirurgicznych, chociaż piersiową blokadę zewnątrzoponową wykonuje się niekiedy w chirurgii jamy brzusznej i w leczeniu bólu.

ANESTEZJA UZUPEŁNIAJĄCA (W ANALGEZJI PODPAJĘCZYNÓWKOWEJ i ZEWNĄTRZOPONOWEJ) Nigdy nie należy wykonywać analgezji rdzeniowej bez uprzedniego zapewnienia dostępu do żyły. Jest to konieczne, aby mieć możliwość szybkiego przeciwdziałania dużym spadkom ciśnienia i ewentualnym drgawkom.

Uzupełniająca anestezja może być: 1) planowana od początku i wykonana przez lub po wykonaniu analgezji rdzeniowej 2) wykonana podczas zabiegu operacyjnego z powodu częściowo nieskutecznej blokady, jej ustępowania lub rozszerzenia zabiegu operacyjnego gdy pacjent uskarża się na niewygodę lub wykazuje lęk w razie uporczywych wymiotów lub pobudzenia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>