Analgezja miejscowa

Wymienionych roztworów do analgezji powierzchniowej nie należy stosować w razie obecności na błonach śluzowych zmian zapalnych lub urazowych. Analgezja powierzchniowa jest na ogół bezpieczniejsza niż anestezja w przypadkach z dużą ilością ropnej wydzieliny w drzewie oskrzelowym, w niedrożności dróg oddechowych, u chorych w złym stanie ogólnym. Analgezja powierzchniowa umożliwia również obserwację ruchów strun głosowych.

Analgezję miejscową do endoskopii można kojarzyć z podawaniem dożylnym podzielonych dawek narkotycznych środków przeciwbólowych, środków neuroleptycznych lub diazepamu.

U dzieci zaleca się anestezję, gdyż mogą one wykazywać nadmierną wrażliwość na analgetyki miejscowe. Chorych po powierzchniowej analgezji krtani należy przestrzec, aby nie jedli i nie palili przez okres przynajmniej 3 godzin, tzn. do momentu powrotu odruchów krtaniowych. Nawet bez podawania tlenu wysycenie tlenem hemoglobiny zwiększa się podczas bronchoskopii wykonywanej w analgezji powierzchniowej167.

One comment to Analgezja miejscowa

  • Lamsiu  says:

    Czy takie cos boli?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>